Doručování krve dronem
Nositelem této malé technologické revoluce je startup Zipline, který pomocí svých dronů roznáší krev na transfuzi a jiný zdravotnický materiál po celé zemi. Zatímco v Evropě, Austrálii či Severní Americe můžeme sledovat, jak se velké korporace po zdlouhavých vyjednáních všech povolení pomalu dostávají k testování svých první prototypů, na africkém kontinentu postupuje celý proces mnohem rychleji a tamní vlády ty v západním světě už dávno předehnaly. V posledních třech letech přijala progresivní legislativu o bezpilotním létání Jihoafrická republika, Keňa, Ghana i Tanzánie.
Celá služba vznikla proto, že ve Rwandě je pouze malé procento zpevněných cest a v případě akutní potřeby transfúze by tak nebylo možné dopravit po zemi na určité místo balíček krve či krevní plasmy. Protože se ale krev kazí, nelze ji ani skladovat příliš dlouho v nemocnici, navíc si země jako Rwanda zkrátka nemůže dovolit přílišné plýtvání krví. Zipline tak ze své základny ve městě Muhanga dokáže zásobovat 21 nemocnic po celé západní polovině země, přičemž ta nejdelší je vzdálena více než 80 kilometrů.
V první řadě do řídícího střediska ve městě Muhanga dorazí od nemocnice objednávka určitých typů krve, místní pracovníci je zabalí do jednorázové krabice a fólií a naloží do trupu dronu. Celý dron následně dostane plně nabitý set baterií a na trup jsou mu připevněna křídla. Ke zrychlení celého předletového procesu používají pracovníci aplikaci na sken QR kódů, díky kterým je ověřeno, že je správná objednávka dána do správného dronu, a ozkoušena je také funkčnost všech hybných částí dronu. Tím je vše připraveno ke startu ze speciálního katapultu.
Ve výsledku se krev dostane k nejbližším nemocnicím do několika minut, do nejvzdálenější trvá cesta necelou hodinu. Díky celé snadnosti systému od přijetí objednávky do vzletu uběhne průměrně pět minut. Celý proces se opakuje i čtyřicetkrát za den, a to i díky velkému doletu dronů, který činí 160 kilometrů. Zařízení váží zhruba deset kilogramů včetně 1,6 kilogramu těžkému nákladu, což je ekvivalent zhruba ke třem balíčkům krve.
Zipline o všech letech sbírá cenná data. Ze všech senzorů na dronu je kompletuje komponent umístěný ve stejném dílu jako baterie, a proto – jakmile je baterie zapojena do nabíječky – na servery Zipline začne proudit až 1 GB dat za každou hodinu letu.
Jak celá logistika zásobování funguje, si můžete prohlédnout v tomto videu (české titulky).