Proběhlo 8. jednání pracovní skupiny pro Chytrý region
Úvodem byly prezentovány výsledky souzěže Buďte inspirací 2022 (více se dočtete zde) a proběhla i debata nad příštím ročníkem, možnosti nových soutěžních kategorií. Dále byl představen dosavadní chod a budoucí rozvoj Akademie Chytrého regionu.
Na jednání se probírala aktuální témata, jako je například energetika a možnosti úspor energií a jaká je možná role Chytrého regionu v pomoci obcím a veřejnosti Nad tímto tématem se rozpoutala obsáhlá diskuze, kde členové PS seznámili ostatní s aktivitami, které poskytují jejich organizace, debatovalo se nad možným co nejlepším postupem a komunikací tohoto tématu zástupcům obcí. Všichni zúčastnění se shodli, že tento problém je v současnosti klíčový a je třeba jednotlivé aktivity vzájemně koordinovat a propojovat.
Členové PS byli také seznámeni s tím, jak Královéhradecký kraj podporuje rozvoj chytrých řešení a inovací. Jedním z nástrojů je dotační program Královéhradeckého kraje „Chytrá řešení v regionu Královéhradeckého kraje“, který kraj vyhlašuje již od roku 2020 a v současnosti končí již 4. výzva. V předchozích výzvách bylo podpořeno 23 projektů v celkové výši dotační podpory 4,6 mil. Kč. Do 4. výzvy bylo podáno celkem 6 žádostí. Dále byly představeny programy Kreativní vouchery a Kreativní vouchery pro kulturní dědictví KHK. V rámci programu Kreativní vouchery mohou žadatelé z řad malých a středních podniků a živnostníků v našem kraji žádat až o 150 000 Kč na nákup kreativních služeb od kreativců registrovaných v Galerii kreativců na podporu inovace vlastního produktu či služby. V současné 4. výzvě je podáno přes 30 žádostí. Smyslem programu Kreativní vouchery pro kulturní dědictví KHK je kreativní zpracování a prezentace kulturního dědictví Královéhradeckého kraje, které spravují paměťové instituce v kraji. V minulé výzvě v roce 2022 bylo přijato 6 žádostí + 4 žádosti příspěvkových organizací.
Zcela novým nástrojem podpory zavádění chytrých řešení v obcích Královéhradeckého kraje, který byl představen na PS, je tzv. Líheň chytrých řešení. Cílem líhně je iniciace chytrých řešení v obcích Královéhradeckého kraje, zavádění chytrých řešení veřejnou správou a podpora firem a výzkumných organizací ve vývoji chytrých řešení a technologií. Součástí líhně je i poradenství pro obce v oblasti chytrých řešení a jejich zavádění. Líheň chytrých řešení je v pilotním provozu od prosince 2022, v současnosti jsou přihlášeny 3 obce (Žernov, Nový Hrádek a Vrchlabí) do pilotního tématu Udržitelná obec – snižování uhlíkové stopy.
Právě oblast poradenství pro obce v tématu ESG a udržitelná obec je jednou z největších aktuálních výzev v pokračování aktivit Chytrého regionu. I vzhledem k trendům v EU a v bankovním a finančním sektoru se zkratka ESG a CSRD (nefinanční reporting) bude čím dál více týkat i obcí a měst. V současnosti se nefinanční reporting a sledování vlastní udržitelnosti včetně snižování uhlíkové stopy týká především firemního sektoru (již povinné pro velké firmy, přeneseně i pro firmy v jejich dodavatelsko-odběratelském řetězci). Blíží se však doba, kdy se tato problematika bude týkat i obcí a měst. Je možné, že podmínky udržitelnosti, které bude obec sledovat například prostřednictvím strategie udržitelnosti, budou ukotveny v operačních programech EU, budou nutné pro poskytnutí úvěru bankou apod. Všichni účastníci PS se shodli, že je velmi vítané, když se tomuto tématu budeme věnovat a připravíme obce na možný budoucí vývoj.
Závěrem jednání představili blíže své aktivity zástupci města Hradec Králové, Krajské sítě MAS za Královéhradecký kraj, regionální kanceláře Agentury CzechInvest a Univerzity Hradec Králové.