9. jednání pracovní skupiny
Úvodem byla prezentována nová partnerství Chytrého regionu s akademickou sférou. S Masarykovým ústavem ČVUT byla podespána smlouva o naplňování koncepcí a strategií s vazbou na regionální rozvoj, výzkum, vývoj a inovace v udržitelnosti ve veřejném sektoru. S Fakultou ekonomicko-správní Univerzity Pardubice byla podepsána smlouva o spolupráci.
Poté byly prezentovány výsledky soutěže Buďte inspirací 2023, v rámci které byly v roce 2023 oceněni vítězové 4 ocenění:
- Inovativní projekt v Chytrém regionu
- Inspirativní sociální podnik
- Inspirativní spolupráce výzkumných organizací a firem
- Ocenění Společnost přátelská k zaměstnávání osob 55+
Proběhla debata nad výsledky a dalšími možnými oceněními v následujícím ročníku. Členové pracovní skupiny se shodli, že spolu s dalšími oceněními, která vyhlašuje Královéhradecký kraj ajiné subjekty, by bylo ocenění až příliš a není tedy vhodné přidávat další. Zástupci oddělení inovací CIRI uvedli, že pro příští rok budou vyhlašovat ocenění jiné, protože významných projektů spolupráce výzkumných organizací a firem je v kraji poměrně malé množství. Více o soutěži je uvedeno zde.
Dále byl představen dosavadní chod a budoucí rozvoj Akademie Chytrého regionu. V akademii jsme se v tomto roce zaměřili převážně na prezenční akce (např. konference RSK „Příležitosti pro region“, Dotační seminář Využití 5G sítí pro rozvoj veřejné správy, Seminář pro obce na téma Vysokorychlostní internet, ...) a proběhla exkurze za příklady dobré praxe (projekty z fondů EU) na Vysočinu. Vznikl také nový online modul Úvod do strategie udržitelné obce. Členové pracovní skuiny byli pozváni na 9. ročník 5 regionálních setkání, které probíhají v říjnu a listopadu 2023.
Členové PS byli také seznámeni s tím, jak Královéhradecký kraj podporuje rozvoj chytrých řešení a inovací. Jedním z nástrojů je dotační program Královéhradeckého kraje „Chytrá řešení v regionu Královéhradeckého kraje“, který kraj vyhlašuje již od roku 2020 a v letošním roce proběhla již 4. výzva, ve které dotaci získalo 6 žadatelů. Dále byly představeny programy na podporu VaVai a malých a středních podniků v našem kraji:
- Akcelerační vouchery
- Asistenční vouchery
- Dekarbonizační vouchery
- Cirkulární (S4) vouchery.
Dále byly představeny pokroky v Líhni chytrých řešení a především v pilotním tématu líhně Strategie udržitelné obce.Strategie udržitelnosti obce vychází z metodiky ESG protokolu, který se již běžně používá pro hodnocení vlivu firem na životní prostředí, společnost a způsob jejího vedení, je to metodika, která pomáhá vyjádřit udržitelnost obce a formulovat svou strategii a stanovit cíle udržitelnosti. Cílem strategie udržitelnosti je najít možnosti snížení spotřeby a zefektivnění provozu institucí řízených municipalitou, udělat území obce atraktivní nejen pro mladé lidi, ochrana životního prostředí a šetrné využívání přírodních zdrojů, zlepšení kvality života obyvatelstva díky podrobné analýze, iniciovat nové možnosti rozvoje obce za udržení úrovně ekonomického růstu a připravit naše obce a firmy na povinnosti a finanční nástroje EU a bankovních institucí. Aktuálně jsou u pilotních obcí sesbírána data a vypočítána uhlíková stopa a stanovena výchozí hodnota ESG faktorů za výchozí rok a začíná zpracování strategické části.
Jako poslední byl představen "staronový koncept" Udržitelné zemědlěství, kterému jsme se v Chytrrém regionu věnovali v roce 2019 a 2020. Vzhledem k pandemii onemocnění COVID-19 byl postup tohoto konceptu pozastaven, ale téma je stále aktuální a proto se jeho rozvoji budeme dále věnovat.
Závěrem jednání představili blíže své aktivity zástupci regionální kanceláře Agentury CzechInvest. Konkrétně se jednalo o představení Role agentury CzechInvest v podpoře chytrých investic, Aktivity směřující ke vzdělávání zástupců obcí a další aktivity na podporu obcí.