Soutěž Buďte inspirací – hlasování veřejnosti

Cílem soutěže je najít a ocenit aktéry v Královéhradeckém kraji, kteří přispívají svými inovativními projekty k rozvoji Chytrého regionu Královéhradeckého kraje, k zatraktivnění jeho území a zvýšení kvality života našich občanů.
Soutěž Buďte inspirací – hlasování veřejnosti
HLASOVÁNÍ VEŘEJNOSTI UZAVŘENO
Konečné výsledky hlasování budou zveřejněny na slavnostním vyhlášení 1. října 2024.

Ukončujeme hlasování o cenu veřejnosti. Veřejnost měla možnost podpořit projekt, který nejvíce inovativní, přinese nejvíce benefitů občanům našeho regionu, nebo jednoduše nejvíce líbí. Seznam projektů s krátkým popiskem je uveden níže, více informací zjistíte po kliknutí na tlačítko "VÍCE O PROJEKTU".

Hlasování naleznete pod seznamem projektů. Hlasovat lze pouze pro 1 PROJEKT. 

Cílem soutěže je najít a ocenit aktéry v Královéhradeckém kraji, kteří přispívají svými inovativními projekty k rozvoji Chytrého regionu Královéhradeckého kraje, k zatraktivnění jeho území a zvýšení kvality života našich občanů. Vyhlašovatelem soutěže je Regionální stálá konference Královéhradeckého kraje.

SEZNAM PŘIHLÁŠENÝCH PROJEKTŮ V KATEGORII INOVATIVNÍ PROJEKT VE VEŘEJNÉ SPRÁVĚ – CENA VEŘEJNOSTI

 

1) Optická síť obce Kvasiny

Soutěžící:

Obec Kvasiny

Popis: Optická síť je inovativním projektem obce, který má za cíl nejen zajistit dostupný kvalitní internet, ale i propojit obecní nemovitosti a umožnit obci rozvíjet koncept SMART VILLAGE. Základním inovativním přístupem celého projektu je zasíťování v podobě Point-To-Point (P2P). Tento přístup umožnil zapojení teoreticky neomezeného množství poskytovatelů internetu a mediálních služeb, za potřeby minimální znalosti problematiky počítačových síti. Obecní síť nyní využívají poskytovatele služeb (ISP) a občan má možnost volby. Dále se projekt vyznačuje velkou variabilitou možností rozšíření projektu. 

 

2) Malej princ v Kerkonoších

Soutěžící:

 

Místní akční skupina Krkonoše

Popis: 

Malej princ, jak už sám název napovídá, je věnován kultovní knize Malého prince od Antoina de Saint-Exupéryho. Petra Hartmanová z MAS Krkonoše propojila spisovatelku Janu Hoffmanovou a znalkyni podkrkonošského nářečí Jarmilu Bachmannovou z Tanvaldu s mecenáškou Martinou D. a po knize Malé principál v brněnském hantecu a Malučký princ ve valaštině, se prodral na světlo světa Malej princ v kerkonoštině.  Neusnuli jsme na vavřínech, ale navázali jsme rovnou výstavou řemeslných děl ve výlohách v centru Vrchlabí a s příchodem června jsme ji rozšířili o venkovní expozici na promenádě mezi Vrchlabím a Hartou na plotě ŠKODA AUTO. Tato unikátní výstava získala záštitu Úřadu vlády České republiky. Spojuje regionální řemeslníky, kteří svými uměleckými díly oživili postavy a příběhy slavné knihy a jejího vydání v podkrkonošském nářečí. Na fotografiích byla vyobrazena díla zhotovená z materiálů, která jsou mistrům řemesla nejbližší, jako je paličkovaná krajka, modrotisk, drát, sklo či stříbro. Ve výlohách kamenných prodejen byla pak umístěna samotná díla s informačním plakátem. Výstava Malý princ v Krkonoších nejenže přináší kulturní obohacení regionu, ale také podporuje místní řemeslníky a jejich tradiční technologické postupy a techniky. Propojení literární klasiky s regionálním uměním vytváří jedinečný kulturní zážitek, který osloví široké spektrum návštěvníků. Na podzim se chceme zaměřit na pořádání besed se spisovatelkou Klárou Hoffmanovou ve školách a klubech seniorů a výrobu speciálního 3D hlavolamu. Naším cílem je připomenout obyvatelům Krkonoš původní podkrkonošské nářečí:
„Malej princ a Kerkonoše? To přec nemůž pasovať dohromady! Tolle by pervni, co nám přišlo na mysel. Jak dostať ušecky tý moudrý myšlínky do ušenniho hovoru tverdejch horalu, lesáku, přalláku, kalcu a koralařu? Ale pak sme si řekly, že duši máme ušecky stejnou, ať je to pán na éroplánu, kalčinka nebo kohátnik. No, považte sami, esli se nám to povello,“ vypráví v nářečí horalů Klára Hoffmanová a Jarmila Bachmannová v knižním vydání Malého prince v podkrkonošském nářečí. 

 

3) KiVa v ORP Jaroměř, prevence jako klíč

Soutěžící:

Město Jaroměř

Popis:  KiVa je finský program proti šikaně. Tento program mění školní prostředí. Učí děti, učitele i rodiče, že odpovědnost za bezkonfliktní soužití v kolektivu má každý jeden z nás. Program je dostupný ve 22 zemích. Do ČR přišel v roce 2020. Na Jaroměřsku se podařilo do tohoto programu zapojit všechny školy, které jsou v ORP Jaroměř, a to od malotřídních až po velké školy. Program by nevznikl bez otevření diskuze o problematice šikany na školách, legislativní a finanční podpory, a především vědomí potřeby otevřeného přístupu, který školám poskytují ověřené materiály a nástroje včetně metodického vedení. KiVa je dlouhodobý, celoškolní a komplexní program proti šikaně pro základní školy. Zaměřuje se na celkový rozvoj socio-emočních dovedností dětí, podporuje fungování zdravých vztahů v kolektivu, učí žáky efektivní komunikaci svých potřeb a asertivnímu chování. Podstatou programu je prevence, klíčová je proto pravidelnost a návaznost. Žáci každý rok absolvují deset KiVa lekcí, celkem dvacet vyučovacích hodin za rok ve frekvenci dvou hodin měsíčně. Lekce vyučuje přímo třídní učitel a tím dochází nejen k posilování vztahu mezi žáky ve třídě, ale i mezi učitelem a jeho třídou. Žáci se snaží rozpoznávat své emoce i nálady ostatních, dozvídají se, jaké je to být součástí kolektivu a jak významnou roli má kolektiv při šikaně. Učí se, jak identifikovat šikanu, jaké má formy, že může být i neviditelná a skrytá a co dělat, když si jí všimnou. Materiály jsou rozděleny do tří oddílů podle věku žáků. První oddíl je určený pro žáky 1. až 3. tříd, druhý oddíl pro žáky 4. až 6. tříd a třetí oddíl pro žáky 7. až 9. tříd. Aktivity jsou uzpůsobeny věku žáků.

 

4) Dobročinný obchod – RE-USE

Soutěžící:

Statutární město Hradec Králové

Popis: Dobročinný obchod je projektem, který navazuje na dlouhodobou a systematickou snahu statutárního města Hradec Králové snížit množství odpadů. V souladu s těmito cíli byl v říjnu 2023 systém RE-USE v Hradci Králové rozšířen (stávající byla již na sběrných dvorech) otevřením nového RE-USE centra neboli dobročinného obchodu v Kotěrově ul. 828 v centru města, kde jsou občanům k dispozici také funkční a řádně zrevidované elektrospotřebiče ze sběrných dvorů. Projekt RE-USE je založen na principu předcházení vzniku odpadů. Do projektu jsou zařazovány předměty dodávané občany města na sběrné dvory, jedná se např. o vybavení domácnosti, nádobí, nářadí, dekorace, potřeby pro děti, sportovní vybavení, nábytek, jízdní kola, knihy atp. Informovanost veřejnosti o projektu zajišťují Hradecké služby a.s. ve spolupráci s kanceláří primátorky. Prostředky získané v rámci projektu ve sběrných dvorech jsou formou veřejné sbírky věnovány společnosti Městské lesy Hradec Králové a.s. na výsadbu zeleně v městských lesích. Prostředky získané z RE-USE centra/dobročinného obchodu v Kotěrově ul. jsou formou veřejné sbírky věnovány Technickým službám a.s. na výsadbu zeleně v městských parcích. Provoz projektu ve sběrných dvorech zajišťují na své náklady Hradecké služby. Provoz RE-USE centra v Kotěrově ul. zajišťují také Hradecké služby, provozní náklady (nájemné, mzdové náklady, energie atd.) jsou hrazeny městem.

 

5) Nový přístup k energetice města

Soutěžící:

 

Město Vrchlabí

Popis: Široký komplex opatření zahrnující společné nákupy energií v rámci SOHL (Svazek Obcí Horní Labe), město poskytne svůj přístup na energetickou burzu PXE a zprostředkuje nákup pro obce, které o to projeví zájem. V připravovaném energetickém společenství města připravujeme mozaiku vlastních zdrojů energií, tepelná čerpadla země/vzduch, KGJ a FVE na budovách v majetku města. Městská zařízení budou provozována s nižšími nároky na množství nakoupených energií, to dovolí udržovat příznivou výši nákladů a tím i vstupného (bazén, zimní stadion, fotbalový stadion, kulturní zařízení města). Do projektu jsou zapojena i školská zařízení města. Největší přínos pro občany spočívá v možnosti města přesunout provozní finanční prostředky na jiné projekty.

 

6) Re Use centrum pro každého

Soutěžící:

Technické služby města Jaroměře

Popis: Prodejnu Re Use centra jsme vybudovali vlastními silami na jaře v roce 2021 v prostoru bývalé garáže dobrovolných hasičů na ploše 100 m2, v těsné blízkosti našeho sběrného dvora. Dne 1.6.2021 byl slavnostně zahájen její provoz za přítomnosti zástupců města Jaroměře. Smyslem zřízení takové prodejny bylo předcházení vzniku odpadů. Začátky nebyly vůbec jednoduché, zpočátku pracovníci sběrného dvora po domluvě s občany odkláněli předměty, které občané dovezli na vyhození, tyto předměty byly plně funkční a použitelné pro někoho, kdo si je zakoupí. Postupem času občané pochopili systém prodeje na Re Use a již sami začali do prodejny dodávat pro ně již nepotřebné věci. My jsme se učili věci finančně ohodnocovat a prodávat. Prodej předmětů v této prodejně funguje formou sbírky pod názvem "Rozkvetlá Jaroměř". A skutečně finanční výtěžek z této prodejny jde na transparentní účet a tyto finanční prostředky používáme výhradně pro nákup květin a stromů. Občané města se tak poprvé dočkali rozkvetlých mostů na náměstí, mnoha cibulovin v trávě podél řeky, které vítají jaro a dalších rozkvetlých záhonů. Nutno říci, že si toho lidé všímají a tuto změnu vnímají velice kladně. Díky této prodejně jsme dosáhli našeho záměru, a to nejen předcházní vzniku odpadů, ale i získání finančních prostředků pro zakoupení květin na okrášlení města. Ročně tak odkloníme 24 tun odpadu, který by jinak skončil na skládce a získáme 500 tisíc Kč na tržbách z prodeje těchto věcí. Zároveň tím šetříme nemalou částku za odvoz na skládku a poplatek za skládkovné odpadu této hmotnosti. Tím šetříme i naše životní prostředí.

 

7) Slunce jako prvek udržitelnosti venkovské prodejny

Soutěžící:

Obec Libňatov

Popis: 

Obec Libňatov se zapojuje do soutěže s projektem docílení vyšší úrovně energetické soběstačnosti a využití obnovitelných zdrojů energie. V rámci tohoto projektu Obec Libňatov představuje implementaci moderního fotovoltaického systému, který se stane základem jejich energetické strategie. Důležitým prvkem venkovského prostoru je místní prodejna, která slouží jako jedno z center komunitního života. V Libňatově je tato prodejna nepostradatelným místem pro obyvatele, kteří zde nakupují každodenní potřeby a setkávají se. Snížení nákladů na energie díky fotovoltaickému systému představuje klíčovou možnost, jak zajistit její ekonomickou udržitelnost a zabránit jejímu uzavření. Tento krok pomáhá zachovat důležitou součást venkovského života a posiluje komunitu. Obec Libňatov dokončila v dubnu 2024 instalaci 3 fotovoltaických elektráren na střechy budov obce. Projekty byly realizovány zároveň a za pomoci finanční dotace z programu RES+ (SFŽP). Prvotním cílem je úspora energií a příklon k zelené energetice, dalším evidentním cílem je dlouhodobá záchrana venkovské prodejny potravin ze 70. let minulého století. Právě na prodejnu potravin byla nainstalována elektrárna s nejvyšší kapacitou (13,69 kW) a bateriovým úložištěm (9,9 kWh). Cílem obce je zachování provozu malé prodejny i po skokovém meziročním zvýšení cen silové energie. Součástí opatření jsou i další energetické úspory nehospodárného objektu, jako výměna zdroje vytápění z pevného paliva na dvě tepelná čerpadla. Další dvě elektrárny jsou nainstalovány na budově mateřské školy (11,70 kW) a na budově obecního úřadu (4,55 kW).

HLASUJTE PRO PROJEKT, KTERÝ JE PODLE VÁS NEJVÍCE INSPIRATIVNÍ.
VYBRAT LZE POUZE 1 PROJEKT.
Sdílejte na sociálních sítích